Haluksy – przyczyny medyczne problemu
Haluksy to problem powszechny, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. Dotyczy on kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Jak wykazują badania, to jednak w damskim gronie najczęściej dochodzi do deformacji stopy. Zniekształcenie w postaci haluksa, objawia się silnym bólem oraz nieestetyczną naroślą na palcu. Jego podłoże ma charakter genetyczny lub nabyty. W drugim przypadku winowajcą może być nieodpowiednie obuwie i nie tylko. Dowiedz się od czego są haluksy?
Menu strony:
- Do powstawania haluksów przyczynia się wiele czynników
- Przyczyny haluksów a wrodzone czynniki genetyczne
- Nieodpowiednie dobrane obuwie
- Problem zbyt wysokich i ciasnych obcasów u pań
- Pozostałe czynniki wpływające na powstanie haluksów
Do powstawania haluksów przyczynia się wiele czynników. Tylko na które mamy wpływ?
– Zauważyłam u siebie haluksy, od czego one się wzięły!? – to pytanie często zadawane przez osoby, które nieświadomie przyczyniają się do wystąpienia zniekształcenia stopy. Schorzenie w początkowym stadium jest w wielu przypadkach bagatelizowane – głównie przez mężczyzn. Dopiero silny i uciążliwy ból, który wywołuje deformacja powoduje, że osoby dotknięte problemem – poszukują pomocy. Wizyta u specjalisty – ortopedy lub podologa jest niezbędna w celu postawienia diagnozy. Jednak zacznijmy od zrozumienia czym jest te wstydliwe schorzenie.
Haluksy to zniekształcenie stopy, określane paluchem koślawym. Na skutek deformacji dochodzi do przyśrodkowego odchylenia wiodącej kości śródstopia i znacznego odchylenia bocznej osi palucha. Dyskomfort budzi nie tylko wygląd zniekształcenia, ale także uciążliwy ból, który może nieść za sobą poważne konsekwencje, związane z ruchem. Przypadłość dotyka głównie kobiet, co wynika z tego, że mają one słabszy niż mężczyźni aparat więzadłowy, który często przeciążają, nosząc wysokie buty. Haluksy powstają na skutek nadwyrężenia przedniej części stopy. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia można zastosować leczenie zapobiegawcze lub operacje.
Przyczyny haluksów a wrodzone czynniki genetyczne
Kolor włosów, oczu, wzrost […] i można by upatrywać się jeszcze wielu innych cech, które łączą nas z przodkami. Poza listą podobieństw jest też lista predyspozycji, na której widnieje etykieta „choroby”. Jeżeli spośród bliskich ktoś zmagał się z określonym schorzeniem, istnieje prawdopodobieństwo, że u potomka również wystąpi skłonność do konkretnej choroby. Podłożem takiego stanu rzeczy są uwarunkowania genetyczne. Haluksy, podobnie jak inne choroby, mogą być dziedziczone. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju powierzchni stawu śródstopno-palcowego, wiotkości tkanki łącznej intensywniejszej niż w populacji, specyficznego ustawienie kości śródstopia. Przyczyna leży także w rodzinnym obciążeniu w postaci egipskiego kształtu stopy, dla którego charakterystyczne jest uformowanie się palucha dłuższego od drugiego palca. Na skutek genetyki haluksy mogą pojawić się u osób w każdym wieku i niezależnie od płci.
Nieodpowiednie dobrane obuwie
W przypadku zakupu obuwia warto poświęcić dłuższą chwilę, bo nieodpowiedni wybór może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie. Piękny wygląd butów na witrynie sklepowej często zachęca do ich nabycia. Należy pamiętać, o tym, co jest ważniejsze od ich zewnętrznego uroku, czyli to, czy czujemy się w nich komfortowo i są wygodne oraz, czy wybrany przez nas rozmiar jest odpowiedni. Okrycie wierzchnie stopy niedostosowane do jej struktury, sprzyja powstaniu haluksów. Niezależnie od wieku – dziecięcego, nastoletniego czy dorosłości należy kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale również budową obuwia.
– Chwila refleksji podczas wyboru obuwia jest bardzo ważna – zmniejsza ryzyko wystąpienia haluksów. Poza sprawdzeniem, czy rozmiar buta jest dostosowany do wielkości stopy, należy zwrócić uwagę czy czy but nie uciska przodostopia i nie wywołuje dyskomfortu. Dotyczy to każdego rodzaju obuwia, w tym sportowych adidasów czy tenisówek. Brak amortyzacji podeszwy osłabia mięśnie i stawy stopy, przyczyniając się do rozwoju haluksów – mówi ortopeda Grzegorz Olczuk.
Problem zbyt wysokich i ciasnych obcasów u pań
Wydłużają nogi, wyszczuplają sylwetkę, panie czują się w nich bardziej atrakcyjne, ale w perspektywie czasu – mogą wywołać odwrotny do zamierzonego efekt. Kobiety je uwielbiają, stopy niekoniecznie – buty na wysokich obcasach, bo o nich mowa, noszone regularnie przyczyniają się do powstania haluksów.
– Wśród moich pacjentów wiele przypadków schorzenia stóp dotyczy kobiet, u których haluksy wystąpiły na skutek częstego noszenia butów na wysokim obcasie. Wiele z nich nie wie, od czego są haluksy i na informację o niekorzystnym wpływie tego typu obuwia – reaguje zdziwieniem. Wąskie buty z przodu często ściskają palce, a wysoki obcas mechanicznie przenosi środek ciężkości w wyniku, czego – palce oraz mięśnie łydki są podkurczone – mówi ortopeda Grzegorz Olczuk.
Pozostałe czynniki wpływające na powstanie haluksów
Czynniki genetyczne oraz nieodpowiednie obuwie to nie jedyne przyczyny haluksów. O ile w przypadku kobiet to wysokie buty często odgrywają istotną rolę w deformacji stopy, mężczyźni borykają się z tym problemem głównie na skutek urazów nabytych w trakcie uprawiania sportu. Nadwyrężenie kończyn, może dać znać o sobie wtedy, gdy zapomnimy o bólu wywołanym kontuzją i powrócić ze zdwojoną siłą. Brak ruchu również jest niezdrowy i może spowodować zniekształcenie stopy, przede wszystkim w przypadku osób, które większość czasu spędzają w pozycji stojącej. Paluch koślawy to także problem ludzi otyłych, u których pod wpływem ciężaru dochodzi do nadwyrężenia stopy.
Pamiętaj!
Zależnie od natężenia objawów, haluksy wymagają diagnozy lekarskiej. W zależności od stopnia rozwoju schorzenia, należy zastosować odpowiednią profilaktykę. Nieleczona deformacja stopy, może skutkować problemem w poruszaniu się i uciążliwym bólem.
Literatura i źródła
- Physical Therapy of the Foot and Ankle Clinics in Diagnostic Ultrasound Tom 15 z Clinics in physical therapy;Uniwersytet Michigan; Gary C. Hunt, Thomas G. McPoil; Churchill Livingstone, 1995; ISBN: 0443089256, 9780443089251
- The Foot and Ankle: Clinical Applications; Uniwersytet Michigan; F.A. Davis, 1996; ISBN: 0803600313, 9780803600317
- Sarrafian’s Anatomy of the Foot and Ankle: Descriptive, Topographic, Functional; Armen S. Kelikian, Shahan K. Sarrafian Lippincott Williams & Wilkins, 2011; ISBN:0781797500, 9780781797504