Odpowiednie obuwie czyli opaska na haluksy i inne
Haluksy to schorzenie powszechne, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Występuje także, mimo że bardzo rzadko – u dzieci. Zniekształcenie stopy wywołuje ból i powoduje dyskomfort. Objawia się nieestetyczną naroślą na palcu oraz odchyleniem bocznym palucha w stronę pozostałych palców. Czynniki, które wywołują haluksy to geny, nieodpowiednie obuwie, nadwaga, nieprawidłowy tryb życia. Niedopasowane buty szkodzą stopom, ale mogą też pomóc – jeżeli są dostosowane do deformacji. Co na haluksy – klapki, sandały, opaska, a może stabilizator?
Menu strony:
- Opaski na haluksy są coraz popularniejsze
- Jakie obuwie na haluksy wybrać?
- Skarpety na haluksy na wszystkie stany zapalne
- Klin na haluksy na oddzielenie palców
- Stabilizator na haluksy dla korygowania palców
Opaski na haluksy są coraz popularniejsze
Haluksy to uciążliwe zniekształcenie stopy, które wiąże się z silnym bólem oraz nieestetycznym wyglądem stopy. Intensywność dolegliwości oraz jej wpływ na samopoczucie zależą od stopnia zaawansowania. W początkowym stadium schorzenie może mieć łagodne objawy i nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, gdy jednak się rozwinie – może sprawić, że poruszanie się będzie źródłem bólu. Haluksy można nabyć w wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia – o zbyt wąskim czubku, wysokim obcasie. W pierwszym przypadku stopa jest ściśnięta, w drugim – obciążona. Badania pokazują, że częściej niż mężczyźni to kobiety mają problemy z haluksami. Wynika to przede wszystkim z ich zamiłowania do wysokich butów. O ile są one noszone z umiarem – nie jest to niekorzystne dla zdrowia, gdy jednak są one noszone regularnie – nie od razu, ale w perspektywie czasu, może wystąpić zniekształcenie stopy. Buty, podobnie jak mogą szkodzić, mogą też pomóc. Dowiedz się jakie obuwie na haluksy wybrać, aby zapobiegać schorzeniu.
Na haluksy opaski są bardzo często wybieranym produktem, który w bardzo prosty sposób pomaga chorym na te nieprzyjemne schorzenie. Jest ona najczęściej wykonana z elastycznego materiału i posiada żelową wkładkę, dzięki czemu – chroni uszkodzone miejsce. Jest ona dostosowana do noszenia zarówno w dzień, jak i w nocy – w obu przypadkach zapewnia komfort. Opaska na haluksy nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto jest prosta do założenia, dzięki swojej elastycznej budowie. Jednak opaski to tylko jeden z wielu elementów, które każda świadoma osoba może zastosować w walce z haluksami. Dla pełnego i najszybszego efektu powinniśmy jeszcze zadbać o odpowiednie obuwie.
Jakie obuwie na haluksy wybrać?
Objawem haluksa, nazywanego paluchem koślawym jest odchylenie skierowanego najbardziej do wewnątrz palca w stronę pozostałych. Wraz z rozwojem schorzenia może dojść do wystąpienia stanu zapalnego, obtarć, odcisków oraz w bardziej zaawansowanych przypadkach – palców młotkowatych, płaskostopia. Haluksy wywołują silny ból, który może być uciążliwy podczas ruchu. W wyniku boleści pokonanie nawet krótkiego dystansu przychodzi jednostce z trudem. Wśród sposobów zapobiegania bólowi, wywołanemu przez haluksy, jest zaopatrzenie się w buty zdrowotne, przeznaczone specjalnie do przeciwdziałania dolegliwości.
Najważniejsze w butach, które dostosowane są do tego schorzenia, są ich właściwości. Obuwie powinno być wykonane z miękkiej skóry, aby nie podrażniać stopy i jej nie uciskać. Stopa musi mieć wystarczającą ilość miejsca, aby chory mógł wykonywać swobodne ruchy. Równie ważne zadanie obuwia na haluksy, to podpieranie sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy oraz równomierne rozkładanie ciężaru ciała. Dzięki temu paluch nie będzie obciążony. Funkcje takie spełniają klapki na haluksy oraz sandały na haluksy, w których chory może czuć się komfortowo oraz swobodnie. Obuwie to zazwyczaj wykonane jest z miękkiego tworzywa, ma szeroki czubek i twardą podeszwę. Buty te są dostosowane do osób w każdym wieku, doskonale sprawdzają się w przypadku ludzi starszych – są łatwe do nałożenia na stopę. Wybierając buty na haluksy, trzeba uwzględnić rozmiar większy od standardowego o ok. 1 cm.
Skarpety na haluksy na wszystkie stany zapalne
Poza obuwiem, aby przeciwdziałać dolegliwościom związanym z haluksami, można zastosować skarpety, dostosowane do schorzenia. Wyróżnia je: miękki materiał, który przepuszcza powietrze – chory nie odczuwa dyskomfortu, wynikającego z pocenia się stopy. Skarpety na haluksy korygują problem zniekształcenia stopy. Na rynku występuje wiele rodzajów skarpet na to schorzenie – pobudzają ukrwienie, eliminują ból, obrzęki i stany zapalne. Występują także modele, które separują palce od siebie, pomagając skorygować położenie palucha. Efekty działania skarpety na haluksy nie są natychmiastowe, ale ich regularne noszenie – przywróci prawidłową budowę anatomiczną i mechaniczną stopy.
Klin na haluksy na oddzielenie palców
Kliny na haluksy to separator, który oddziela palce, zapobiegając nachodzeniu palucha na sąsiadujące palce. Ponadto chroni i utrzymuje je we właściwej pozycji. Separator pomaga prostować odchylony bocznie paluch oraz niweluje ból. Klin na haluksy najczęściej wykonany jest z elastycznego materiału i skonstruowany tak, aby zapobiegać jego przesuwaniu się w obrębie palców.
Stabilizator na haluksy dla korygowania palców
Działa profilaktycznie oraz zapobiegawczo. Stabilizator na haluksy koryguje koślawe ustawienie palucha, które objawia się odchyleniem bocznym. Składa się on ze specjalnych szyn, które poza korekcją zapobiegają powstawaniu deformacji w obrębie stawów śródstopno-palcowych palucha. Występują w wersji na dzień oraz na noc.
Literatura i źródła
- The population prevalence of foot and ankle pain in middle and old age: a systematic review; Thomas MJ, et al.; Pain. 2011; 152(12):2870–80
- Hallux valgus and the first metatarsal arch segment: a theoretical biomechanical perspective.; Glasoe WM, Nuckley DJ, Ludewig PM. Phys Ther. 2010
- Dynamic kinematic and plantar pressure changes following cheilectomy for hallux rigidus: a mid-term followup; Nawoczenski DA, Ketz J, Baumhauer JF.; Foot Ankle Int. 2008
- The use of shoes to treat foot disorders.; Cracchiolo A. Orthopaedics Review; 1979