Zwalcz haluksy! Domowe sposoby na pokonanie problemu

haluksy domowe sposoby

Haluksy to problem powszechny, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To zniekształcenie stopy dotyczy także dzieci. Deformacja ma podłoże genetyczne, ale może wynikać także z niedopasowanego obuwia. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia można zastosować określoną profilaktykę. Leczenie zapobiegawcze sprawdza się w początkowej fazie rozwoju haluksów, natomiast zaawansowane stadium wymaga operacji. Dowiedz się jakie domowe sposoby na haluksy możesz zastosować, aby pozbyć się bólu i nieestetycznego wyglądu stóp.

Menu strony:

W celu poczucia ulgi od haluksów domowe sposoby są niezwykle przydatne i dają efekty!

Nazywane zamiennie koślawym paluchem – haluksy, to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się zniekształceniem stawu dużego palca u stóp. Przyczyny schorzenia to najczęściej: czynniki genetyczne, noszenie nieodpowiedniego obuwia oraz nadwaga. Haluksy wywołuje częste noszenie butów na wysokim obcasie oraz tych, o wąskim czubku. W wyniku takiej struktury stopa jest uciskana oraz nadwyrężana. Badania wykazują, że deformacja stopy to problem przede wszystkim występujący u kobiet, które są miłośniczkami szpilek. Regularne noszenie takich butów skutkuje powstaniem haluksów. Metody przeciwdziałania zniekształceniu na stopie są różne i zależą od stopnia zaawansowania schorzenia. Jeżeli zostaje ono wykryte odpowiednio wcześnie – wystarczą jedynie ćwiczenia na haluksy, aby zlikwidować ból. Sprawdzi się również na haluksy – leczenie domowe sposoby. Poza boleścią deformacji stopy towarzyszy guzowate powiększenie kostki stawowej dużego palca, odcisk, obrzęk, zaczerwienienie. Jak przeciwdziałać schorzeniu? Poznaj najpopularniejszy domowy sposób na haluksy.


Domowe sposoby na haluksy a naturalne produkty

W celu zwalczania tego nieprzyjemnego schorzenia istnieje wiele ziół i naturalnych preparatów, które pomogą poczuć ulgę, jeżeli je odpowiednio zastosoujemy.

  • Ruta zwyczajna- roślina o nazwie ruta zwyczajna, zmniejsza ból, który wywołują haluksy. W celu przeciwdziałania objawom schorzenia – należy dodać ją do wody i następnie – moczyć w niej stopy.
  • Jod – połączenie jodu i aspiryny hamuje rozwój haluksów, ale również im przeciwdziała. Jest to skuteczny środek na bóle stawów. Preparat, który powstaje z wykorzystania obu substancji – nakłada się na haluksy. Warto podczas kuracji dostarczyć stopom ciepła, zakładając grube skarpetki. Dzięki mieszance rozwój zniekształcenia zostaje zatrzymany.
  • Liście laurowe – również liście laurowe są naturalnym sposobem na zdrowe stopy. Zwalczają haluksy od zewnątrz oraz od wewnątrz. Spożywa się je w postaci naparu. Efekt nie jest natychmiastowy, pierwsze zmiany można zauważyć po około 10 dniach stosowania kuracji.
  • Olejek lawendowy – olejek lawendowy jest często stosowanym naturalnym preparatem na zwalczanie haluksów. Działa on przeciw bólowi wywołanemu przez zniekształcenie stopy, ale także pomaga zwalczyć zapalenie zdeformowanego stawu. Jest to jeden ze sposobów, należący do grupy haluksy – leczenie naturalne. Efekty wymagają regularnej kuracji.

Proste ćwiczenia na haluksy zwalczą ból

Ćwiczenia na haluksy – są lubiane przez dzieci oraz dorosłych, bo łączą profilaktykę z zabawą. Natomiast sama aktywność fizyczna rozciąga i wzmacnia mięśnie stóp. Ćwiczenia na haluksy pomagają zapobiec objawom schorzenia, zwalczając ból. Wśród nich są: chodzenie na palcach, chodzenie boso po miękkiej nawierzchni, turlanie stopą małych piłeczek, naprzemienne stawanie na palcach i piętach, stanie na jednej nodze, odciąganie dużego palca jak najdalej od tego, który zlokalizowany jest obok itd. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, aby zobaczyć efekt swojego wysiłku.

Na haluksy leczenie domowe można ze sobą mieszać!

Poza wymienionymi propozycjami przeciwdziałania haluksom można skorzystać z innych, naturalnych możliwości. Wśród nich jest olej oliwkowy, który należy połączyć z masażem stóp. Wykonywanie tej czynności wspomaga krążenie i zwiększa przepływ krwi do stopy i palców oraz przepływ mazi stawowej wokół kości. Zmniejszenie bólu, zaczerwienienia i pozostałych zmian w obrębie palca jest możliwe, dzięki okładom z lodu. Substancję w stałej postaci należy przyłożyć do miejsca wystąpienia zmiany. Do domowych sposobów walki z haluksami zalicza się także wkładki, które umieszcza się w obuwiu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego produktu, które spełniają określone funkcje. Jedne ograniczają lub niwelują ból, inne – zmniejszają ucisk między palcami. Boleść można wykluczyć także tradycyjnym sposobem – lekami przeciwbólowymi. Należy jednak zapoznać się z przeciwwskazaniami, omówionymi na ulotce dołączonej do tabletek.


Ponadto obuwie na haluksy – leczenie naturalne od podszewki

Dopasowane obuwie – to, jakie buty nosimy, ma duży wpływ na zdrowie. Błędne dopasowanie obuwia może wywołać haluksy. Ważne jest więc, aby wybierać te o miękkim lub elastycznym materiale, szerokim przodzie. Dzięki temu unikniesz uciskania palców. Staraj się ograniczyć ubieranie butów na wysokim podwyższeniu – te szczególnie niekorzystnie wpływają na zdrowie stóp.

Literatura i źródła
  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
  2. Diagnosis and treatment of first metatarsophalangeal joint disorders. Section 1: Hallux valgus; Vanore JV, Christensen JC, Kravitz SR, Schuberth JM, Thomas JL, Weil LS, Zlotoff HJ, Mendicino RW, Couture SD.; J Foot Ankle Surg. 2003; 42:112–23
  3. Manual and manipulative therapy compared to night splint for symptomatic hallux abducto valgus: an exploratory randomised clinical trial; du Plessis M, Zipfel B, Brantingham JW, Parkin-Smith GF, Birdsey P, Globe G, Cassa TK.; Foot. 2011; 21:71–8
  4. Anatomia stopy; Artur Dziak; Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego, 1973