Haluksy – leczenie konwencjonalne i alternatywne
Haluks, często nazywany koślawym paluchem to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się odchyleniem dużego palca oraz jego nachodzeniem na te, które znajdują się w pobliżu. Dochodzi nie tylko do zniekształcenia stopy, ale także pojawienia się silnego bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chory odczuwa dyskomfort podczas poruszania się, niezależnie od długości przebytego dystansu. Haluksy, dotyczą głównie kobiet – ponad połowa z nich boryka się z tym schorzeniem. Problem wynika z uwarunkowań genetycznych, nadwagi, noszenia butów za ciasnych i na wysokim podwyższeniu oraz stojącego trybu życia. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia można je leczyć środkami zapobiegawczymi, operacją. Dowiedz się jak wyleczyć haluksy?
Menu strony:
- Metody i sposoby zwalczenia haluksów
- Specjalny lek na haluksy – jak leczyć schorzenie
- Maść na haluksy
- Plastry na haluksy
- Szyna na haluksy
- Peloty na haluksy
W celu zwalczenia haluksów leczenie można podjąć na wiele różnych sposobów i metod
Haluksy to problem powszechny, który dotyczy kobiet, mężczyzn, dzieci w każdym wieku. Poza tym, że objawia się nieestetycznym zniekształceniem stopy – odchyleniem palucha, naroślą na palcu, to wywołuje silny ból. Dolegliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie – ruch. W wyniku deformacji stopy powoduje także problem w dopasowaniu obuwia. Może dotyczyć tylko jednego palca, ale także całego przodostopia. Chorzy, którzy borykają się z tym schorzeniem, często szukają odpowiedzi na pytanie – jak leczyć haluksy? O ile początkowe objawy są bagatelizowane, gdy pojawia się silny ból, a codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione – pacjenci zwracają się po pomoc do specjalistów. W początkowym stadium – można stosować środki zapobiegawcze, natomiast w zaawansowanym – często zalecana jest operacja.
Specjalny lek na haluksy – jak leczyć schorzenie zależy od stanu i fazy zaawansowania deformacji kości u stopy
Osoby, u których występują haluksy, odczuwają silny ból, który w zależności od przypadku może pojawiać się niezależnie od ruchu i spoczynku. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów schorzenia, gdyż odpowiednio wczesna profilaktyka – może usunąć problem. Wiele zależy od stopnia zaawansowania haluksów. Wizyta u specjalisty i ocenienie stanu zdrowia pacjenta umożliwia dostosowanie leczenia do jego potrzeb. Jeżeli zmiany nie są znaczne, choremu zaleca się leczenie zapobiegawcze. Poza środkami przeciwbólowymi w zwalczaniu silnego bólu, towarzyszącemu haluksom, pomocne są: plastry na haluksy, szyna na haluksy oraz peloty na haluksy. Dowiedz się więcej o każdej z tych metod.
1. Maść na haluksy
Wśród doraźnych specyfików stosowanych w celu złagodzenia bólu stóp jest żel na haluksy. Preparat dzięki swoim właściwościom – niweluje problem deformacji oraz zapobiega jego ponownemu wystąpieniu. Kuracja przy użyciu żelu bądź maści na haluksy wymaga regularnego stosowania produktu. Pierwszy efekt – złagodzenie bólu, odczuwany jest już po pierwszym zastosowaniu, pozostałe – wymagają czasu, zazwyczaj kilku tygodni.
2. Plastry na haluksy
Poza nieestetycznym wyglądem, tym co powoduje duży dyskomfort w przypadku haluksów jest silny ból. Często występującym problemem jest ograniczenie ruchu. Plastry na haluksy zwalczają ból – zmniejszają ucisk i ograniczają otarcia. Jest prosty w użyciu – użytkuje się go podobnie jak tradycyjny plaster. Dzięki swoim właściwościom – przepuszcza powietrze, jest więc bezpieczny dla zdrowia pacjenta.
3. Szyna na haluksy
Szyna na haluksy pełni funkcję korygującą. Występuje w wersji dostosowanej do użytkowania tylko nocą lub zarówno nocą, jak i w dzień. Jak działa ten wyrób medyczny? Przede wszystkim łagodzi ból i utrzymuje paluch w prawidłowej pozycji. Haluks objawia się odchyleniem dużego palca, ale także nakładaniem na pozostałe. Szyna na haluksy – równomiernie rozprowadza obciążenie na stopie, ale także zapobiega wzajemnym otarciom palców.
4. Peloty na haluksy
Kolejnym stosowanym wyrobem medycznym w przypadku haluksów jest pelota. Wspomaga ona korektę haluksów, redukując ból oraz przeciążenie stopy. Może być stosowana w każdej fazie rozwoju haluksów, jako uzupełnienie leczenia. Pelota zmniejsza nacisk na głowy kości śródstopia. Ponadto eliminuje dolegliwości bólowe, unosząc łuk poprzeczny stopy, co sprzyja jej poprawnemu ustawieniu.
Literatura i źródła
- Badanie funkcjonalne narządu ruchu. [W:] Rehabilitacja kliniczna, t. II.; Seyfried A., Dudzinski K.;Kwolek A. (red.). Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007
- Incidence, origin and prevention of certain foot defects.; Craigmile DA; Br Med J 2:749, 1957
- Metatarsus primus varus and hallux valgus.; Durman DC; J Bone Joint Surg 39A:221, 1957
- Badanie funkcjonalne narządu ruchu. [W:] Rehabilitacja kliniczna, t. II.; Seyfried A., Dudzinski K.;Kwolek A. (red.); Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007
- JOTSRR