Haluksy u dzieci a lekarz. Do kogo się udać?
Badania pokazują, że częściej niż u mężczyzn deformacja stopy występuje u kobiet. Jako przyczynę dużej rozbieżności takiego wyniku, wskazuje się zamiłowanie pań do pięknego i jednocześnie, wpływającego niekorzystnie na stopę obuwia. Na celowniku są oczywiście szpilki i inne buty na wysokim obcasie, w których przejście krótkiego odcinka dla panów jest ogromnym wyzwaniem. Źródłem haluksów w ich przypadku, poza genetyką, często jest sport. Problem zniekształcenia stopy u mężczyzn związany jest z urazami, które mogły nastąpić na skutek przeciążenia podczas ruchu, czy kontuzji. Haluksy występują także u dzieci w różnym wieku. Dowiedz się, do kogo zgłosić się z uciążliwym bólem stopy?
Menu strony:
- Powstawanie haluksów u dzieci i dorosłych
- Haluksy u dzieci mogą pojawić się bardzo wcześnie
- Haluksy u mężczyzn są równie uciążliwe co u kobiet
- Lekarz od haluksów pomoże wybrać odpowiednią formę leczenia
Powstawanie haluksów u dzieci i dorosłych
Haluksy to deformacja stawu środstopno-paliczkowego palucha. Zniekształcenie stopy objawia się wybrzuszeniem na zewnętrznej stronie palca, które jest źródłem silnego bólu. Czynniki, które powodują wystąpienie schorzenia stopy mogą być niezależne oraz zależne od człowieka. Co to znaczy? Haluksy nabywa się drogą genetyczną, ale również na skutek trybu życia. Rodzaj obuwia, które wybieramy oraz ilość ruchu na co dzień, wpływają na zdrowie. Nieodpowiednie buty oraz za mało aktywności to czynniki, które mogą wywołać zniekształcenia stopy. Problem haluksów dotyczy ludzi dorosłych – w różnym wieku, ale także dzieci. W każdym przypadku ważna jest profilaktyka, rozpoczęta możliwie jak najwcześniej. Leczenie haluksów wymaga zasięgnięcia opinii specjalisty – ortopedy, który oceni stopień zaawansowania schorzenia i zastosuje właściwą diagnostykę.
Haluksy u dzieci mogą pojawić się bardzo wcześnie
Deformacja stopy dotyczy nie tylko ludzi dorosłych. Haluksy u dzieci mogą pojawić się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Ich podłożem może być genetyka, ale także nieodpowiednie obuwie oraz nadmierna ruchowość stopy. Zbyt ciasne buty często skutkują zmianą w obrębie stopy – jej deformacją. Jak więc przeciwdziałać haluksom u najmłodszych pacjentów? W celu uniknięcia haluksów w okresie dzieciństwa bardzo ważne jest zapobieganie płaskostopiu. Rodzice dzieci dotkniętych problemem deformacji stóp często nie wiedzą, do kogo zgłosić się, aby uzyskać pomoc. Niezbędna jest wizyta u ortopedy w celu określenia stopnia zaawansowania schorzenia oraz zastosowania odpowiedniej kuracji. Poza zmianą obuwia na luźniejsze, możliwe jest użycie określonych wkładek do butów oraz rehabilitacja w postaci ćwiczeń. Te ostatnie przyjmują formę zabawy z wykorzystaniem przedmiotów i mogą być wykonywane w domu – dzieci turlają stopą niewielkie piłeczki, próbują utrzymać równowagę – chodzą na zewnętrznych krawędziach stóp i stają na palcach i piętach na przemian.
Haluksy u mężczyzn są równie uciążliwe co u kobiet
Ból w stopie oraz deformacja palucha powodują, że panowie szukają pomocy. Haluksy u mężczyzn, mimo że występują rzadziej, niż u kobiet – również są uciążliwe. W męskim gronie przyczyna tkwi najczęściej w genach lub urazie. W przypadku tego drugiego – nie daje się od razu we znaki, a przypomina o sobie w perspektywie czasu.
Mężczyźni często zdecydowanie zbyt późno rozpoczynają profilaktykę deformacji stóp. Nie tylko, dlatego, że w zwyczaju mają unikanie lekarzy, ale dlatego, że nie wiedzą, do kogo zgłosić się ze swoim problemem. Haluksy u mężczyzn wymagają diagnostyki chirurga urazowo-ortopedycznego.
– Ponad połowa mężczyzn, która zgłasza się do mnie z problemem haluksów, odwleka wizytę u lekarza w czasie. Spośród nich, wiele przypadków rozwiniętych jest w stopniu zaawansowanym. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów haluksów, ani czekać aż ból spotęguje się do tego stopnia, że uniemożliwi ruch – mówi ortopeda dr Paweł Kończyk.
Lekarz od haluksów pomoże wybrać odpowiednią formę leczenia
Haluksy u mężczyzn w zaawansowanym stopniu można wyeliminować dzięki operacji, która daje trwałe efekty. Zanim jednak zabieg zostanie wykonany, lekarz od haluksów przeprowadza z pacjentem wywiad, którego celem jest uzyskanie informacji dotyczącej przyczyny dolegliwości. Operacja jest bezbolesna i umożliwia powrót do codziennego funkcjonowania bez uczucia dyskomfortu oraz bólu. W przypadku mniej zaawansowanych haluksów, lekarz może zastosować inną formę kuracji, np. przy użyciu wkładek na haluksy, czy ćwiczeń.
Literatura i źródła
- Bunions and Deformities of the Toes in Children and Adolescents; THOMPSON, GEORGE H.; JBJS, December 1995
- Treatment of hallux valgus in adolescents by the Chevron osteotomy; Zimmer TJ, Johnson KA, Klassen RA; Foot Ankle 1989 ; 9 : 190-193.
- Observations on hallux valgus. Based on a controlled series; Hardy RA, Clapham JCR; J Bone Joint Surg, 1951; 33-B : 376-391.
- Drennan’s the Child’s Foot and Anklel LWW medical book collection; James J. McCarthy, James Cyril Drennan; Lippincott Williams & Wilkins, 2010; ISBN: 0781778476, 9780781778473