Czy to haluksy? Objawy początkowe i zaawansowane

czy to haluksy

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się zniekształceniem stopy. Na jej skutek dochodzi do deformacji w obrębie palca, co określa się paluchem koślawym. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz rzadziej – dzieci. Schorzenie wynika z czynników genetycznych, nieprawidłowego trybu życia, nadwagi. W zależności od stopnia zaawansowania deformacji stopy można przeciwdziałać środkami zapobiegawczymi – w początkowym stadium, najtrudniejsze przypadki wymagają jednak operacji. Jeżeli na twojej stopie pojawiła się niepokojąca zmiana, odczuwasz silny ból – sprawdź, czy masz haluksy.

Menu strony:

Pojawienie się haluksów objawia się przede wszystkim zmianami w obrębie kości stopy

Haluksy to problem powszechny, który dotyka ludzi w każdym wieku. Badania i statystyki pokazują, że częściej to kobiety borykają się z deformacją stopy. Wynika to przede wszystkim z ich zamiłowania do pięknego wyglądu. Panie wkładają buty na podwyższeniu, aby prezentować się bardziej atrakcyjnie. Wpływa to na obciążenie stopy i w perspektywie czasu – jej zniekształcenie. Haluksy są zgrubieniem naskórka na palcu, które objawia się jako narośl, guz. Deformacja poza tym, że wygląda bardzo nieestetycznie, przyczynia się do silnego bólu, który odczuwa jednostka. Chorzy często zbyt późno podejmują leczenie. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie są świadomi schorzenia swoich stóp. Warto więc zobaczyć jak wyglądają haluksy, aby w razie pojawienia się zniekształcenia na stopie, zdefiniować jego przyczynę.

Haluksy – pierwsze objawy, które wskazkują na problem

Bolesnego wybrzuszenia na palcu nie należy lekceważyć. Nieleczone schorzenie, poza naroślą i bólem, może doprowadzić do stanów zapalnych kości śródstopia i kaletek maziowych. Ból stopy wywołany przez haluksy można rozpoznać po tym, że występuje podczas zginania palców u nogi, jest odczuwany w obrębie grzbietu i koniuszka palca. Poza tym, że na paluchu pojawia się guzek, to w okolicach palców mogą także wystąpić odciski. Odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, może pomóc zwalczyć haluksy bez zastosowania operacji. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie bagatelizuj pierwszych symptomów, mogących świadczyć o chorobie.

Haluksy poza tym, że zdeformowały moje stopy, stały się z czasem źródłem mojego cierpienia. Ból był nie do zniesienia i uniemożliwiał mi chodzenie. Wokół narośli pojawiło się zaczerwienienie, które wzmagało odczuwaną dolegliwość. Dopasowanie butów stało się dla mnie bardzo problematyczne – niemal w każdym przypadku liczne próby nałożenia obuwia kończyły się fiaskiem” – opowiada o swoim problemie 46. letnia Agata.

W początkowym stadium objawy haluksów są bagatelizowane

Ból występuje sporadycznie i nie jest uciążliwy na tyle, aby powodować problemy w codziennej aktywności. W przypadku, gdy ból w ogóle nie występuje haluks, objawia się jedynie zniekształceniem na stopie w postaci narośli na palcu. W wyniku rozwoju schorzenia – pojawia się zaczerwienienie, obrzęk w okolicach dużego palca stopy. Boleść jest tak silna, że chory ma problem w wykonaniu ruchów, poruszanie się przychodzi mu z trudem. Ból w zaawansowanej fazie występuje niezależnie od tego, czy osoba jest aktywna, czy jest w spoczynku.

Haluksy pojawiły się u mnie rok temu. Początkowo bagatelizowałam problem, gdyż nie odczuwałam dużego dyskomfortu i byłam przekonana, że sporadyczny ból w końcu ustąpi. Niestety, było całkowicie odwrotnie – ból stawał się coraz silniejszy, a co więcej spacery przestały być dla mnie przyjemnością. Podobnie – jakikolwiek ruch. Przemieszczanie się przychodziło mi trudem. Długotrwałe leczenie i ostatecznie zabieg pomogły mi odzyskać radość, a pokonywanie długich dystansów znów stało się źródłem pozytywnych emocji. Jeżeli więc zauważysz niepokojącą zmianę w obrębie stopy, np. jak było w moim przypadku – narośl na dużym palcu i będziesz odczuwać ból, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub od razu inwestuj w dobrą opaskę na haluksy” – radzi 35.letnia Magdalena.

Haluksy – zdjęcia przesłane przez nasze czytelniczki

Deformacja stopy może obejmować pojedynczy palec, ale także całe przodostopie. Najczęściej problem dotyczy największego palca u stopy. W wyniku zniekształcenia dochodzi do jego odchylenia w kierunku pozostałych palców. Jeżeli haluks nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i leczony – pogłębia się, przenosząc się na drugi palec lub podwijając się pod niego. Zobacz zdjęcia haluksów.

Haluksy – objawy zaawansowanego stadium schorzenia

Silny, uciążliwy ból stóp to objaw, który może świadczyć o schorzeniu – haluksie. W wyniku zniekształcenia stopy pojawia się wystająca narośl w okolicach dużego palca u stopy, która drażniona przez obuwie, daje się we znaki boleścią. Obrzęk związany jest z przerostem nasady dalszej pierwszej kości śródstopia. Dolegliwość może skutkować ograniczeniem ruchomości dużego palca u stopy, a w perspektywie czasu i nieleczenia schorzenia – całego przodostopia. Haluks, w stopniu zaawansowanym, poza tym, że wywołuje silny ból – powoduje problemy przy poruszaniu się. Pacjent może mieć problem z ruchem, przede wszystkim tym dalekodystansowym. Objawy palucha koślawego to także stan zapalny kaletki okolicy stawu śródstopno-palcowego. Dochodzi do niego na skutek ucisków oraz otarć wystającej kości palucha.

Literatura i źródła
  1. Biomechanical implications of the negative heel rocker sole shoe: gait kinematics and kinetics; Myers KA, et al.; Gait Posture. 2006
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14973960
  3. Vademecum podologii;Damian Ziaja (red.), Mariola Sznapka (red.), Bogdan Koczy (red.);  VM Media Sp z o.o. VM Group sp. k. ( Grupa Via Medica)