Ból haluksa – co robić, żeby go nie odczuwać?
Uciążliwy, przewlekły, silny – takimi przymiotnikami osoby, które zmagają się z deformacją stopy, określają ból wywołany przez haluksy. Zniekształcenie w zaawansowanym stadium może spowodować problemy w poruszaniu się, dlatego nie należy lekceważyć pierwszego objawu haluksów – bólu stopy. Deformacja dotyczy kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Może być dziedziczona genetycznie lub nabyta inną drogą, np. poprzez niedopasowanie obuwia, nadwagę. Najczęściej jednak na ból wywołany zmianą w obrębie palców w wyniku haluksów, skarżą się kobiety. Jak wynika z badań i statystyk – aż 80% pań boryka się z problemem haluksów.
Menu strony:
- Bóle haluksów są bezpośrednio związane z deformacją
- Zaawansowane haluksy – ból, który nie chce ustąpić
- Co na bolące haluksy polecają lekarze?
- Na bolące haluksy domowe sposoby również przyniosą ulgę
Bóle haluksów są bezpośrednio związane z deformacją, która powstała na stopie chorego
Deformacja stopy w postaci haluksów, które określa się koślawymi paluchami – polega na zmianie ustawienia pierwszego palca. Paluch odchyla się w kierunku drugiego palca, powodując jego zawinięcie na spód. Schorzenie może łączyć się ze zniekształceniem pozostałych palców, a nawet całego przodostopia. Haluks objawia się naroślą na palcu, która jest nieestetyczna i przyjmuje postać guzka. Deformacja poza tym, że wywołuje zmiany w obrębie wyglądu palca, wywołuje silny ból. Bolące haluksy są problemem powszechnym, który dotyka ludzi w różnym wieku i dotyczy obu płci. Poza czynnikami, na które mamy wpływ, ta choroba zwyrodnieniowa stopy w dużej mierze wynika z genetyki. Skłonność do tego schorzenia może być dziedziczona od przodków.
Do mojego gabinetu zgłaszają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku.
Poza dorosłymi, wśród pacjentów są również dzieci. W 60% przypadków haluksy są wynikiem uwarunkowań genetycznych, w pozostałych – trybu życia. Kobiety nabywają deformacji stopy na skutek noszenia butów na podwyższeniu, a mężczyźni – sportowych kontuzji. Wszyscy jednogłośnie poza kwestiami estetycznymi, poruszają tę, dotyczącą samopoczucia. Pacjenci skarżą się na bardzo silny ból palców, który w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, wywołuje problemy w poruszaniu się oraz utrudnia noszenie butów – mówi ortopeda Grzegorz Pawlak.
Zaawansowane haluksy – ból, który nie chce ustąpić
Nadwyrężenie stopy na skutek zbyt intensywnego wysiłku powoduje ból, który z czasem ustępuje. Ot, tak nie znika on w przypadku haluksów. Niezależnie od tego, czy byliśmy na długim spacerze, czy leżeliśmy na sofie – objawia się on uporczywą boleścią, najczęściej – palców. Dolegliwość odczuwalna jest w ich grzbiecie i koniuszkach. Mogą jej towarzyszyć zaczerwienienia, deformacje – przygięcie palca w stronę innego, odciski, ból podeszwy stopy i obrzęki. Boleść występuje samoistnie, po zdjęciu butów czy w wyniku zginania palców. Nie należy jej lekceważyć, gdyż nieleczone haluksy, rozwijają się i powodują coraz większy dyskomfort. Warto udać się do specjalisty – ortopedy, aby postawił odpowiednio wcześnie diagnozę i zalecił profilaktykę.
Początkowo objawy nie były niepokojące, wydawało mi się nawet, że to zwykły odcisk, który zniknie po kilku dniach. Gdy jednak tak się nie stało, a ból z każdym dniem stawał się coraz silniejszy, wiedziałam, że narośl, która powstała na moim palcu to nie jest jedynie odcisk. Haluksy, które rozwinęły się na moich stopach – stały się źródłem długiego koszmaru, pełnego cierpienia. Poruszanie się było dla mnie w pewnym momencie bardzo uciążliwe, ból odczuwałam w obu stopach. Źródłem zniekształcenia stóp w moim przypadku są geny. Z problemem haluksów borykały się moja mama, ale także babcia – opowiada o swoim problemie Małgosia z Kościerzyny.
Co na bolące haluksy polecają lekarze?
Deformacja stopy w wyniku wystąpienia haluksów wiąże się z uporczywym bólem. Chorzy często szukają odpowiedzi na pytania „co robić na bolące haluksy?”, „jak przeciwdziałać haluksom?”. Sposoby na bolące haluksy są różne i zależą w dużym stopniu od zaawansowania schorzenia. Każde stadium wymaga innej diagnostyki. W sieci dostępnych jest wiele propozycji na walkę z haluksami. Jednak najbardziej interesują nas opinie lekarzy, którzy konsekwenctnie polecają maści, żele, wkładki ortopedyczne. Działają one uśmierzająco na ból, pomagają go złagodzić, ale jednocześnie nie powstrzymują rozwoju schorzenia. Bolące haluksy rozwijają się i gdy osiągną zaawansowany stopień – należy usunąć je operacyjnie.
Na bolące haluksy domowe sposoby również przyniosą ulgę
- Lawenda
Naturalny olejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych preparatów stosowanych na haluksy. Działa on kojąco, zwalczając ból i zapalenie zdeformowanego stawu.
- Ruta zwyczajna
Roślina stosowana jest w przypadku chorób reumatycznych. Przeciwdziała także bólowi wywołanemu przez haluksy. Rutę zwyczajną stosuje się w ramach domowego spa. Należy dodać ją do wody i następnie – zamoczyć w niej stopy.
- Prawidłowe odżywianie
Nadwaga wpływa na wystąpienie haluksów, dlatego należy pamiętać o właściwej diecie. W wyniku zbędnych kilogramów stopy są obciążone i powstają na nich zniekształcenia. W jadłospisie warto uwzględnić witaminy A, C, D oraz wapń, gdyż działają one wzmacniająco na kości.
- Odpowiednie buty
Niedopasowane obuwie – niewygodne, zbyt ciasne może wywołać wystąpienie haluksów. Jest ono spowodowane naciskaniem na palce od przodu i z boków. Dokonując zakupu butów – wybieraj te o szerszym czubku i zgodne z rozmiarem stopy.
Literatura i źródła
- Atlas zespołów bólowych; S.D. Waldman; Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 2009; ISBN 978-83-7609-112-9
- Rehabilitacja pacjenta po zabiegu operacyjnym korekcji przodostopia i deformacji palucha koślawego; Rosiński M.; Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2012; 32,
- Przewodnik metodyczny po wybranych zabiegach fizykalnych, wyd. III; Wiecheć M., Bauer A.; Markmed Rehabilitacja, Wrocław 2012
- Clinical predictors of foot orthoses efficacy in individuals with patellofemoral pain.; Barton CJ, Menz HB, Crossley KM.; Med Sci Sports Exerc. 2011