Haluksy – czym jest te wstydliwe schorzenie stóp?
Haluksy to dolegliwość stóp, która poza tym, że wygląda nieestetycznie, jest bardzo uciążliwa i powoduje uczucie dyskomfortu. Może wynikać z uwarunkowań genetycznych, ale również innych czynników, do których należy nieprawidłowy tryb życia. Najczęściej ta forma deformacji stopy występuje u kobiet, które wybierając piękny wygląd, zapominają o zdrowiu. Na szczęście, są sposoby, dzięki którym możesz zapobiec haluksomi odzyskać naturalny wygląd stóp. Dowiedz się więcej o tym krępującym schorzeniu.
Menu strony:
- Co to jest haluks i dlaczego jest taki groźny?
- Skąd się biorą haluksy zewnętrzne na stopach?
- Jakie są symptomy haluksów z medycznego punktu widzenia?
- Haluksy nie dotyczą jedynie kobiet
Co to jest haluks i dlaczego jest taki groźny?
Haluksy to choroba cywilizacyjna, powszechna i określana, jako koślawe paluchy. Deformacja dotyczy stawu środstopno-paliczkowego palucha i można rozpoznać ją po jego bocznym odchyleniu. Haluksy wywołują silny ból i mogą powodować trudności w poruszaniu. Wyniki badań nie są optymistyczne dla kobiet, jak pokazują – prawie połowa Polek cierpi na to schorzenie, i to bez genetycznej ingerencji. Wybór obcasów na co dzień, stojący tryb życia oraz nadwaga, to czynniki, które najczęściej przyczyniają się do zniekształceń stopy. W większości przypadków deformacja występuje na obu dolnych partiach kończyn. Problem dotyka ludzi w różnym wieku, w tym także młodzież. Bardzo ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniego obuwia – noszenie tych o wąskich przodach i za ciasnych, skutkuje wystąpieniem haluksów. Odpowiednie leczenie – operacyjne, ortopedyczne lub fizyczne pomaga zapobiegać schorzeniu.
Skąd się biorą haluksy zewnętrzne na stopach?
Deformacja stopy może wynikać z genetyki. Jeżeli u twoich bliskich występował problem haluksów, jest duże prawdopodobieństwo, że u ciebie również się on pojawi. W tym przypadku schorzenie może dać się we znaki już w okresie młodości. W innych przypadkach, niezależnych od rodzinnych powiązań – to Ty masz duży wpływ na pojawienie się zniekształcenia. W jaki sposób? Bardzo ważne jest to, jakie buty wybierasz. Wysokie obcasy z pewnością dodają sylwetce uroku, bo nie tylko ją wydłużają, ale również wyszczuplają. Zdecydowanie ważniejsze od wyglądu jest jednak zdrowie. Buty na obcasie, często z wąskim przodem – znacznie obciążają stopę, co w perspektywie czasu może doprowadzić do powstania haluksów. To właśnie kobiet częściej niż mężczyzn dotyka problem deformacji stopy. Aparat więzadłowy u pań jest słabszy, a regularne obciążanie go poprzez nieprawidłowy dobór obuwia, skutkuje zniekształceniem.
– Wśród moich pacjentów największą liczbę stanowią kobiety. Zgłaszają się do mnie z zaawansowanym problemem haluksów, które jak się okazuje po rozmowie – wynikają z częstego noszenia obcasów. Obuwie na podwyższeniu bardzo niekorzystnie wpływa na stopę – obciąża ją i powoduje zniekształcenia. Jeżeli z wysokich butów korzysta się z umiarem – zagrożenie dla stóp jest zdecydowanie mniejsze. Należy rozgraniczyć wygląd od zdrowia, pamiętając jak to drugie jest ważne w życiu każdego z nas – mówi ortopeda dr Filip Szulc.
Jakie są symptomy haluksów z medycznego punktu widzenia?
Każdy organizm funkcjonuje według określonej biomechaniki. W odniesieniu do chodu dotyczy ona stopy. W wyniku haluksówosoba nieświadomie nierównomiernie rozkłada ciężar ciała w trakcie ruchu. Paluch, który jest podparciem – nie utrzymuje obciążenia. Pacjent odczuwa silny ból dużego palca, który staje się jeszcze bardziej uciążliwy przy poruszaniu się, które w najbardziej zaawansowanych przypadkach – uniemożliwia. Co więcej, może dojść do stanu zapalnego torebki stawowej stawu śródostopno-palcowego palucha, obrzęku oraz przerostu nasady kości śródstopia. Haluksy zewnętrzne, formułują się po zewnętrznej stronie palca, na początku przyjmując postać uwypuklenia, a następnie guzka. Narośl w okolicach dużego palca u stopy wygląda nieestetycznie. Wybrzuszenie w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia powoduje poza bólem, trudności w zakładaniu obuwia oraz odciski.
Haluksy nie dotyczą jedynie kobiet! Dotykają również mężczyzn i dzieci!
Haluksy to jednak nie tylko problem pań. Występują kwestie, które sprawdzają się w obu przypadkach i dotyczą zarówno damskiego, jak i męskiego grona. Deformacje mogą u nich pojawić się na skutek płaskostopia, nadawagi oraz braku ruchu problem zniekształcenia stopy dotyka dziesięciokrotnie więcej kobiet, niż mężczyzn. Występuje w różnym wieku, dotyczy także dzieci i młodzieży. W ich przypadku często przyczyna tkwi w genach.
Literatura i źródła
- Foot and Ankle: Core Knowledge in Orthopaedics, ClinicalKey 2012, Core knowledge in orthopaedics series; Christopher W. DiGiovanni, Justin Greisberg; Elsevier Health Sciences, 2007; ISBN: 0323037356, 9780323037358
- Anatomy of the human body; Gray, H. (2012); London, England: Bounty.
- Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów; Jutta Hochschild; Paweł Posłuszny red. wyd. pol. Paweł Posłuszny; MedPh; Wrocław, 2018