Jaki aparat na haluksy wybrać dla najlepszego efektu?
Nieestetyczne zniekształcenie stopy – haluksy to źródło kompleksów i dyskomfortu. Choroba zwyrodnieniowa objawia się odchyleniem palucha oraz powstaniem na nim narośli, która poza tym, że wpływa na wygląd stopy, powoduje silny ból. Dolegliwość może dotyczyć pojedynczego palca, ale również całego przodostopia. Haluksy można nabyć w wyniku dziedziczenia genetycznego lub w trakcie życia – na skutek nieprawidłowego trybu życia. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia można mu przeciwdziałać – środkami zapobiegawczymi lub operacją. W początkowym stadium wykorzystuje się w leczeniu aparat korekcyjny na haluksy. Na rynku występują liczne modele tego sprzętu, dowiedz się jaki aparat na haluksy wybrać?
Menu strony:
- Lekarze konsekwentnie polecają aparaty na haluksy jako najlepszą formę leczenia
- Aparat na haluksy – opinie zadowolonych pacjentów
- Jak działa aparat korekcyjny na haluksy?
- Jak stosować korektor na haluksy?
Lekarze konsekwentnie polecają aparaty na haluksy jako najlepszą formę leczenia
Dotyczą kobiet, mężczyzn, dzieci – bez wyjątku, niezależnie od wieku – haluksy, mogą wystąpić u każdego. Przyczyny haluksów to uwarunkowania genetyczne, tryb życia – częste utrzymywanie ciała w pozycji stojącej, niedopasowanie obuwia – za małe lub o wysokim obcasie, nadwaga. Regularne noszenie butów na podwyższeniu może skutkować deformacją stopy. Dochodzi do tego na skutek przeciążenia przedniej części stopy. Dodatkowo wąskie czubki butów – zniekształcają ułożenie palców, doprowadzając do rozwoju halluksów. Badania pokazują, że kobiety częściej niż mężczyźni borykają się z problemem deformacji stopy. Wyjaśnieniem takiej tendencji zachorowań na haluksy jest poza genetyką, zamiłowanie kobiet do pięknego obuwia, najczęściej tego o kilkunastocentymetrowym obcasie. Ma ono duży wpływ na powstanie halluksów, które utrudniają chodzenie, wywołują silny ból.
Na skutek wystąpienia uwypuklenia – zakup butów staje się problematyczny. Schorzeniu można zapobiegać i uśmierzać ból – domowymi sposobami lub przy zastosowaniu kuracji dostępnymi na rynku środkami, wśród których jest aparat na halluksy.
„Noszenie butów na wysokim obcasie powoduje deformację stopy, w wyniku czego – zmienia się biomechanika stopy. Ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, co wpływa na osłabienie mięśni, przeciążenie i rozwój zniekształcenia. Chory odczuwa silny ból, który uniemożliwia mu ruch. W takich przypadkach leczenie jest nieuniknione. W początkowym stadium można zapobiegać schorzeniu, stosując aparat na haluksy. Dzięki niemu możliwe jest skorygowanie palucha koślawego. Jeżeli taka forma kuracji nie przynosi efektów – konieczna jest operacja” – mówi podolog dr Adrianna Kreft.
Aparat na haluksy – opinie zadowolonych pacjentów
„Korektor na haluksy używałam regularnie przez kilka miesięcy. Dzięki niemu mój komfort życia zdecydowanie się poprawił, a paluch znów znajduje się na swoim miejscu. Produkt jest wygodny i skuteczny. Ja zdecydowałam się na zakup tego, dostosowanego do noszenia przez cały dzień. Ilość obowiązków oraz częstotliwość poruszania się, w moim przypadku jest bardzo duża, dlatego nie mogłabym pozwolić sobie na kilkugodzinne wylegiwanie” – opowiada o swoim przypadku 37.letnia Elwira z Warszawy.
„Ze względu na budowę aparatu korekcyjnego, w skład którego wchodzi szyna, byłam przekonana, że produkt nie będzie wygodny. Ku mojemu zaskoczeniu – nie odczuwałam dyskomfortu, korzystając z korektora na haluksy. Produkt jest skuteczny – zmniejsza ból i pomaga zlikwidować odchylenie palca. Aparat korekcyjny umożliwia swobodne poruszanie się, także przy dużym nacisku stóp. Jest prosty w użyciu. Efekty aparatu korekcyjnego są zaskakujące – on naprawdę pomaga” – mówi 58.letnia Aleksandra, mieszanka Krakowa.
Jak działa aparat korekcyjny na haluksy?
Ze względu na dużą dostępność aparatów korekcyjnych na haluksy, aby dokonać właściwego wyboru, należy skorzystać z porady specjalisty. Aparat na halluksy może spowodować zahamowanie choroby stóp, ale nieodpowiednio dobrany – pogłębia ją. Na rynku dostępne są te o działaniu profilaktycznym oraz korekcyjnym. Pierwsze z nich przeznaczone są do zapobiegania wystąpienia haluksów, drugie – korygują już istniejącą chorobę. Każdy z nich wyróżnia określona budowa, dopasowana do potrzeb pacjenta.
Aparaty na haluksy, których celem jest profilaktyka, są wykonane z żelu lub silikonu medycznego. Elastyczność materiału zapewnia komfort – można je nosić niezależnie od pory dnia. Dzięki swojej budowie – dopasowują się do rozmiaru stopy i chronią paluch. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się aparat korekcyjny na haluksy. Produkt ten przeciwdziała schorzeniu, hamuje i cofa jego postęp. Korektory na haluksy zbudowane są z szyny, która koryguje położenie palca. Aparaty dzielą się na dostosowane do noszenia w ciągu całego dnia lub użytkowania w trakcie spoczynku.
Jak stosować korektor na haluksy?
Korektor haluksów koryguje nieprawidłowe ustawienie palucha. Na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatów na zniekształcenie stopy. Dzielą się one na te, które można stosować zarówno w dzień, jak i w nocy, ale także takie, które uniemożliwiają poruszanie się. Ten model jest dostosowany do zakładania jedynie wieczorno-nocną porą. Korektory na haluksy dzięki swojej budowie – anatomicznej szynie, leczą palec. Ponadto często posiadają podkładkę, która utrzymuje łuk poprzeczny stopy.
Literatura i źródła
- Plastrowanie dynamiczne.; Śliwiński Z., Krajczy M.; Markmed Rehabilitacja, Ostrowiec Świętokrzyski 2014
- Paluch koślawy jako odzwierciedlenie zaburzeń statycznych i dynamicznych stopy; Widłak P., Łaganowski P., Nowak K. i wsp.; Kwartalnik Ortopedyczny 2012
- The National Center for Biotechnology Information