Sposób na haluksy, który pomoże im zapobiegać

Jak zapobiegać haluksom? Sprawdzone sposoby

Początkowo często bagatelizowany i dopiero w przypadku wystąpienia uciążliwego bólu i problemów w chodzeniu – zwalczany. Haluks, czyli paluch koślawy to deformacja stopy, która może wystąpić niezależnie od wieku oraz płci. Podłoże zniekształcenia tkwi w genetyce oraz trybie życia. W przypadku tego drugiego – zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Jak pokazują badania, wybierane przez nie często buty na podwyższeniu, mają negatywne skutki dla zdrowia. Nie tylko obcasy są źródłem haluksów. Nieodpowiednie obuwie, nadwaga, kontuzje – to kolejne pozycje na liście bodźców odpowiedzialnych za deformację stopy. Jak się pozbyć tego uciążliwego schorzenia? Poznaj sprawdzone sposoby na haluksy.


Menu strony:

Sposoby na haluksy dla zapobiegania

Problem powszechny, częściej dotyczący kobiet, aniżeli mężczyzn, czyli haluksy, to uciążliwe zniekształcenie stopy. To popularne schorzenie może wystąpić u osób w każdym wieku. Dolegliwość nabywa się genetycznie, ale także „na własne życzenie”. Tak, poprzez nieprawidłowy tryb życia można samemu skazać się na uciążliwy ból.

Jak zapobiec haluksom codziennymi nawykami?

W jaki sposób? Poprzez nieprawidłowo dobrane obuwie, przyjmowanie zbyt często postawy stojącej. Nieco dalej na liście znajdują się już mniej zależne od jednostki kontuzje nóg oraz nadwaga. Leczenie haluksów wymaga cierpliwości, dlatego warto przeciwdziałać ich rozwojowi. Dowiedz się jak zapobiec haluksom?

Odpowiednie buty gwarantują nam zdrowe stopy

Dokonując analizy tego, co należy robić, aby uniknąć wystąpienia haluksów należy wziąć pod uwagę czynniki, które je wywołują. Wśród nich znajduje się obuwie, które poza tym, że chroni stopę, może jej także zaszkodzić. Negatywne dla zdrowia skutki wynikają z nieprawidłowego doboru butów. Zbyt ciasne noski przyczyniają się do powstania haluksów. Jeśli więc chcesz, aby Twoje stopy były zdrowe i piękne – noś wygodne buty o szerokim przodzie tak, aby palce nie były ściśnięte. Za komfort poza długością i szerokością buta odpowiada także ukształtowanie podeszwy. To zła wiadomość dla zwolenniczek kilkunastocentymetrowych szpilek, botek itd., ale zdecydowanie należy zrezygnować z częstego wkładania obuwia na obcasie. W większości przypadków skutkuje ono wystąpieniem haluksów. Efekt nie jest natychmiastowy, ale w perspektywie czasu – niesie za sobą konsekwencje.

Wybieraj, więc obuwie z miękką i wymodelowaną podeszwą. Można by rzecz – raz za ciasne, raz za luźne – i tak i tak niedobrze. W obu przypadkach wiąże się to z problemem zdrowotnym. Jeżeli stopa ma zbyt dużą wolną przestrzeń w bucie – przesuwa się, co prowadzi do wykoślawienia paluchów.

Ruch to zdrowie i działa zbawiennie na stopy

Nie od dzisiaj wiadomo, że aktywność fizyczna ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Odnosi się to również do stóp! Bierny spoczynek w pozycji stojącej przyczynia się do rozwoju haluksów. Należy więc unikać takiej postawy ciała i nie zapominać o ruchu. Ten sposób na haluksy wymaga motywacji i determinacji. Sport, mimo że cieszy się popularnością – ma również wielu chwilowych fanów. Niezależnie czy problem deformacji stóp dotyczy dzieci, czy dorosłych można zastosować ćwiczenia, które w pierwszym przypadku przyjmują często formę zabawy. Naprzemienne stawanie na palcach i wracanie do poziomu podłoża, chwytanie palcami przedmiotów, turlanie stopą piłeczek, utrzymywanie równowagi to kilka z długiej listy ćwiczeń, które rozciągają i wzmacniają mięśnie. Ten sposób na haluksy dla jednych może być męczący, dla innych – przyjemny.

Aparat korygujący jako forma zdrowej profilaktyki


Mają zastosowanie przed rozwojem haluksów – w profilaktyce, w trakcie leczenia schorzenia, ale także w okresie rehabilitacji po operacji. Aparaty korygujące uśmierzają ból wywołany przez zniekształcenie stopy. Sprzęt nie powoduje zmniejszenia deformacji, a hamuje jej pogłębienie się.

Wkładki ortopedyczne, gdy na zapobieganie jest za późno

Ten sposób na haluksy stosuje się przede wszystkim w przypadku osób, które poza haluksem borykają się z problemem płaskostopia, koślawości stępu. Wkładki ortopedyczne nie tylko ułatwiają chodzenie, ale również zmniejszają ból. Na rynku dostępna jest bogata oferta tego produktu do butów – na dzień i na noc. Wśród nich plastry o działaniu leczniczym, które nawilżają skórę, kliny międzypalcowe – izolacje, które zmniejszają ból i tarcie palców, peloty – żelowa wkładka na noc, spowalniająca rozwój haluksa. Dla zwolenniczek obcasów z pomocą przychodzą producenci poduszeczek pod przodostopie. Umożliwiają one okazyjne poruszania się w wysokich butach. Wkładki występują w wersji gotowej, ale mogą być również dostosowane do indywidualnego przypadku i wykonane na zamówienie.

Podsumowanie

Nie ma jednego najlepszego sposobu na haluksy, bo każdy przypadek jest inny i z tego względu – profilaktyka musi być do niego dostosowana. Leczenie zależy od zaawansowania deformacji stopy, natężenia schorzenia, wieku pacjenta oraz przyczyny haluksów.

Literatura i źródła
  1. Disorders of the foot; Arthur J. Helfet, David M. Gruebel Lee; Lippincott, 1980; ISBN: 0397504306, 9780397504305
  2. The Foot and Ankle; Master techniques in Orthopaedic Surgery /series editor Roby C. Thompson Master techniques in orthopaedic surgery; Lippincott Williams & Wilkins, 2002; ISBN: 0781733634, 9780781733632
  3. JOTSR – uwagi praktyczne
  4. Paluch koślawy – od etiologii do leczenia.; Napionek M.; Ortop Traumatol, 2006; 3(3):15-24.