Haluksy – operacja chirurgiczna u specjalisty

Jak się pozbyć haluksów? Lista zabiegów

Powszechny, uciążliwy problem – haluksy to schorzenie, które powoduje zniekształcenie stopy oraz wywołuje silny ból. Deformacja może wystąpić u osób, niezależnie od wieku oraz płci. Zmiany na stopie powstają w wyniku uwarunkowań genetycznych, nadwagi, noszenia niedopasowanego – za ciasnego obuwia oraz tego na znacznym podwyższeniu. Problem częściej dotyczy kobiet, aniżeli mężczyzn. Badania pokazują, że ponad 90% kobiet cierpi na haluksy, które nabywają genetycznie lub na skutek noszenia butów na obcasie. W zależności od stadium zaawansowania schorzenia – można mu zapobiegać. Dowiedz się jak leczyć haluksy laserem oraz jak pozbyć się haluksów bez operacji? Znajdziesz również odpowiedź na często nurtujące pytanie – jak długo nie można chodzić po operacji haluksa?
Menu strony:

Na zwalczanie zaawansowanych haluksów operacja często jest ostatnią deską ratunku

Choroba zwyrodnieniowa, określana koślawym paluchem, czyli haluksy to problem, który dotyka ludzi na całym świecie i wiąże się z deformacją stopy. Osoby, które cierpią na tą przypadłość, często szukają odpowiedzi na pytanie – jak pozbyć się haluksów? Występują metody zapobiegawcze, które pomagają uśmierzyć ból i zlikwidować nieestetyczną narośl na palcu. W zaawansowanych przypadkach, w których taka forma profilaktyki nie jest wystarczająca – przeprowadza się operacje. Tym, na co najczęściej skarżą się pacjenci, są nieestetyczny wygląd stopy oraz uciążliwy ból. Haluksy objawiają się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców, co skutkuje zawinięciem drugiego palca do góry.

Domowe sposoby, zabieg na haluksy, orteza na haluksy, proteza na haluksy – co wybrać w celu profilaktyki schorzenia?

„Każdy przypadek jest inny i wymaga dostosowanej do potrzeb pacjenta diagnostyki. W początkowym stadium choroby można stosować wyroby medyczne, przeciwdziałające schorzeniu. W zaawansowanych przypadkach – konieczna jest operacja. Niezależnie od intensywności objawów – należy je skonsultować ze specjalistą w celu zastosowania odpowiedniej profilaktyki. Stosowanie „kuracji” na własną rękę, może przynieść odwrotny do zamierzonego cel – zamiast wyeliminować problem, jeszcze bardziej go pogłębić” – ostrzega podolog Katarzyna Badziąg.

Zabieg na haluksy – leczenie laserem u specjalisty

Jak usunąć haluksy? Leczenie paluchów koślawych zależy od wielkości zniekształcenia, towarzyszących mu objawów, wieku chorego oraz wielu innych czynników. Dostępne są liczne sposoby na walkę z haluksami, część z nich jedynie uśmierza ból, nie likwidując całkowicie dolegliwości. W początkowym stadium stosuje się wkładki ortopedyczne i korygujące, ogranicza ból poprzez ćwiczenia. Wśród metod, które usuwają haluksy, jest leczenie laserowe. Jest to rzadko wybierany zabieg na haluksy, który wiąże się z ryzykiem odnowienia deformacji stopy. Jeżeli zostanie wykonany prawidłowo – pacjent znów będzie mógł cieszyć się ze spacerów oraz nosić odkrywające stopę obuwie, bez uczucia dyskomfortu.

Jak pozbyć się haluksów bez operacji?

Haluksy leczenie bez operacji

Deformacja stopy to problem, który znacznie obniża jakość życia. Pacjent nie tylko odczuwa silny ból, ale ma także problem z poruszaniem się, tracąc przyjemność z ruchu. Ze względu na budowę haluksów oraz ich wygląd – choremu trudno jest dobrać odpowiednie buty. Pojawia się pytanie, czy można pozbyć się haluksów bez operacji? Bez przeprowadzenia operacji haluksy można leczyć, ale nie można ich całkowicie wyleczyć. W celu złagodzenia objawów schorzenia można zastosować specjalne wkładki do butów, separatory, które spowalniają tempo pogłębiania się wady. Istotne jest także dobranie odpowiedniego do wady obuwia – o szerokim przodzie, płaskiej podeszwie i miękkim wykonaniu. W celu całkowitego wyeliminowania haluksów należy przeprowadzić zabieg operacyjny.

Jak długo nie można chodzić po operacji haluksa?

W zaawansowanych przypadkach haluksy usuwa się operacyjnie. Pacjenci bardzo często pytają oto jak długo nie można chodzić po operacji haluksa? Jest to metoda, która wymaga cierpliwości, aby powrócić do pełni zdrowia, gdyż wiąże się z rehabilitacją. W wielu przypadkach twa około 3 miesiące, gdyż po operacji zalecane jest chodzenie w specjalnym bucie pooperacyjnym – często 6-8 tygodni. Ponadto po tym czasie konieczna jest rehabilitacja.

Orteza na haluksy alternatywną formą bezinwazyjnego leczenia

Orteza na haluksy to stabilizator, który jest wykorzystywany w profilaktyce schorzenia. Orteza na haluksy to wyrób medyczny, który uśmierza ból i pomaga przeciwdziałać innym objawom choroby – uwypukleniu i odchyleniu palucha. Produkt jest dostosowany do noszenia w trakcie codziennych aktywności – zapewnia komfort i wygodę użytkowania. Występują także modele przeznaczone tylko i wyłącznie do stosowania w nocy. Orteza na haluksy stabilizuje koślawy paluch. Wyrób zawiera system podparcia i jest wykonany z elastycznego materiału. Proteza na haluksy zapobiega nachodzeniu palucha koślawego na sąsiadujący palec, pomaga prostować odchylenie palucha, likwidując problem haluksów. Ponadto chroni stopę oraz palce przed otarciami i uciskiem.

Literatura i źródła
  1. Gait analysis in hallux valgus; Blomgren M, Turan I, Agadir M.; J. Foot Surg 1991; 30(1):70-81
  2. Campbell Ortopedia operacyjna Tom 1; S. Terry Canale S. James H. Beaty;  red. wyd. Damian Kusz; Medipage, Warszawa 2015
  3. Medycyna sportowa oraz chirurgia artroskopowa stopy i stawu skokowo-goleniowego; Amol Saxena;, red. wyd. pol. Krzysztof Gawęda, Marta Tarczyńska; ISBN: 978-83-63367-03-9