Wkładki na haluksy – garść praktycznych porad

które wkładki na haluksy wybrać

Odczuwasz silny ból stóp, wywołany przez haluksy? Codzienna aktywność, związana z przemieszczaniem się – sprawia Ci trudność? Jeżeli twoje stopy uległy zniekształceniu na skutek schorzenia, przeciwdziałaj tej uciążliwej dolegliwości, wybierając wkładki na haluksy. Na rynku dostępna jest bogata oferta tego produktu, dowiedz się więc jakie wkładki na haluksy do butów wybrać? Dzięki nim zapobiegniesz powstaniu haluksów oraz zahamujesz rozwój zniekształcenia.
Menu strony:

Wybór wkładek na haluksy a etymologia i główne przyczyny wystąpienia schorzenia

Możliwości nabycia haluksów są dwie. Pierwsza dotyczy uwarunkowań genetycznych, druga – trybu życia. Schorzenie występuje u kobiet, mężczyzn, i mimo że dużo rzadziej – także dzieci. Haluksy są problemem, który nie jest zależny od wieku i płci. Badania i statystyki dowodzą jednak, że to kobiety najczęściej borykają się z deformacją stopy. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że poza genetyką – duży wpływ na ich wystąpienie ma to, jakie obuwie nosimy. Damskie grono często swoją obuwniczą garderobę wypełnia butami na podwyższeniu, które wpływają niekorzystnie na zdrowie. W wyniku regularnego noszenia takiego typu obuwia – dochodzi do przeciążenia stopy i pojawienia się haluksów.

Piękny wygląd, który zapewniają szpilki, zastępuje nieestetyczne zniekształcenie stopy. Warto więc z rozsądkiem podchodzić do tego, co ubieramy na nogi. Poza wysokością obcasa, istotna jest przestrzeń z przodu buta. Zbyt ciasny czubek powoduje skurczenie palców i w ostateczności – pojawienie się haluksów. Dowiedz się jak można zapobiegać temu niekomfortowemu schorzeniu?

Które wkładki na haluksy wybrać?

Wkładki do butów na haluksy występują w wielu odmianach, dostosowanych do potrzeby pacjenta. Wśród nich są wkładki ortopedyczne na haluksy, które mają zastosowanie w leczeniu płaskostopia poprzecznego. Dzięki swoim właściwościom i budowie – unoszą łuk poprzeczny stopy. Wkładki te powodują, że nacisk stopy na podłoże jest równomiernie rozłożony na trzy punkty oparcia: piętę, pierwszą i piątą kość śródstopia.

Na rozwinięte haluksy wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne na haluksy nie tylko zwalczają silny ból, ale co więcej – pomagają uniknąć operacji. Przed ich zakupem należy skonsultować się w kwestii wyboru z podologiem. Niepoprawnie dobrane wkładki, mogą wyrządzić więcej złego, aniżeli dobrego. W przypadku wkładek ortopedycznych – nieokreślenie potrzeb może pogłębić wadę lub ją wykreować. Haluksy – wkładki tradycyjne mają niewielką grubość, dzięki czemu nadają się niemal do każdego obuwia. W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy poza problemem haluksów na palcach, występują także koślawe pięty – należy zastosować wkładkę, która ustabilizuje tylną część stopy. W tym przypadku sprawdzają się wkładki suponujące, które odchylają stopy na zewnątrz.

Wkładki na haluksy są nie tylko komfortowe – zapewniają wygodę w noszeniu, ale również skuteczne – dzięki nim codzienne funkcjonowanie staje się o wiele łatwiejsze! Nie odczuwam uciążliwego bólu, zastępuje go ulga. W wyborze produktu pomógł mi podolog, bez niego z pewnością nie byłoby to takie proste – na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych wkładek na haluksy. Warto zaczerpnąć wiedzy specjalisty, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Ze względu na zaawansowane stadium schorzenia – zalecono mi wkładki ortopedyczne na haluksy” – opowiada 55.letnia Małgorzata.

Nakładki na haluksy pomogą ustabilizować kości

Jeżeli pacjent boryka się z bólem i pieczeniem przodostopia – do wyboru ma wkładki piankowe, żelowe, silikonowe. Tworzą one powłokę ochronną, która amortyzuje i odciąża stopę. Dzięki nim ból zniknie, a Ty poczujesz ulgę i komfort. Na rynku dostępne są także ortezy, czyli nakładki na haluksy, które są odpowiedzialne za stabilizowanie koślawego palucha.

Separator na haluksy

W wyniku haluksów często dochodzi nie tylko do pojawienia się obrzęku na jednym palcu, ale do jego nakładania się na inne. W celu zapobiegnięcia temu procesowi oraz naprostowaniu koślawego palucha można zastosować przystosowany do przeciwdziałania takim dolegliwościom – separator na haluksy. Produkt przywraca palcom stóp ich prawidłowe położenie i zmniejsza ból spowodowany otarciem palców o siebie.

Pamiętaj!

Dostępność wkładek jest bardzo duża. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze kierować się tym, jakim objawom chcemy przeciwdziałać. Problemy z haluksami mogą przyjmować stadium od podstawowego do zaawansowanego. W zależności od stopnia rozwoju schorzenia, diagnostyka jest inna. Przy zakupie wkładek na haluksy do butów warto zwrócić uwagę na właściwości produktu i jego wykonanie.

Literatura i źródła
  1. Atlas anatomii człowieka. Tom I-III.; Schunke M., Schlte E., Schumacher U.: Prometeusz.; MedPharm Polska, 2009.
  2. ANATOMIA I FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA;  Aleksander Jerzy Michajlik, Witold Ramotowski; ISBN: 9788320039825
  3. Sekrety ortopedii, D.E. Brown, R.D. Neumann;Wrocław: Urban&Partner; ISBN 83-89581-98-1.