Haluksy małego palca na stopach – jak wyglądają?

Jak wyglądają haluksy?

Jest źródłem dyskomfortu, ze względu na to, jak wygląda oraz na objawy, jakie wywołuje. Nieestetyczna narośl, która daje się we znaki poprzez silny ból – haluks, określany często koślawym paluchem. Czynniki, które powodują deformację stopy to uwarunkowania genetyczne, ale także tryb życia, nieodpowiednie buty, nadwaga. Haluksy na stopach to problem powszechny, który dotyczy obu płci – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Częściej występuje u kobiet, nie ze względu na geny, a zbyt częste noszenie wysokich butów. Jak zdiagnozować haluksy przy małym palcu?


Menu strony:

Powstawanie haluksów małego palca u stopy

Zniekształcenie stopy w postaci narośli na palcu to haluks. Deformacja małego palca jest związana z odchyleniem kości, która się przy nim znajduje. Może wynikać z genetyki lub noszenia nieodpowiedniego obuwia – o wąskim nosku. Po zauważeniu zmiany w obrębie małego palca należy udać się do specjalisty – ortopedy. Lekarz dzięki przeprowadzeniu wywiadu oraz badaniu oceni zniekształcenie palca i wskaże odpowiednią profilaktykę. Haluksy na stopach to problem przede wszystkim Pań, jak pokazują statystyki – 80% kobiet boryka się z tym problemem. W ich przypadku wygoda często schodzi na drugi plan, gdy konkuruje z pięknym wyglądem i atrakcyjnością.

Początkowo nie byłam świadoma schorzenia, które nabyłam. Haluksy przy małym palcu pojawiły się w moim przypadku trzy miesiące temu. Z małej narośli, rozwinęła się gula, która powoduje tak silny ból, że czasami z trudem się poruszam. Dbałam o odpowiednią pielęgnację stóp, byłam wymagającym klientem w sklepach obuwniczych. Haluksy na stopach odziedziczyłam w genach. Z problemem zniekształcenia stopy zmagały się moje: mama, babcia, prababcia. Nie czuję się komfortowo w butach z odkrytymi palcami, jestem zrozpaczona – żali się dwudziestosiedmioletnia Karolina.

Buty na wysokim obcasie zmieniają kształt sylwetki – wydłużają nogi i wyszczuplają. Mają jednak też swoją ciemną stronę, bo zdecydowanie niekorzystnie wpływają na zdrowie. Wysoki obcas powoduje, że ciężar ciała zostaje nierównomiernie rozłożony, co wpływa na przeciążenie przodostopia. Skutki noszenia tego typu obuwia mogą nie być widoczne od razu, a dać się we znaki wraz z upływem czasu.

Jak wyglądają haluksy przy małym palcu?

Zniekształcenie stopy w wyniku haluksów objawia się naroślą – guzem na palcu. Dochodzi do tego w sposób nabyty, poprzez przeciążenie stopy i naciskanie na palce od przodu i z boków. Paluch odchyla się na bok i unosi drugi palec do góry. W wyniku deformacji na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego formułuje się narośl na pierwszej kości śródstopia. Poprzez podrażnianie miejsca, może dojść do zapalenia palca. Haluksy na stopach mogą przyczynić się do powstania palców młotkowatych. Schorzenie można rozpoznać po tym, że objawia się zawijaniem palców pod spód stopy. Najczęściej dochodzi do tej zmiany w obrębie drugiego palca. W wyniku ocierania o but – na górze palca tworzy się narośl. Haluksy na stopach są uciążliwym problemem, który wywołuje silny ból. W bardziej zaawansowanych przypadkach tego zniekształcenia stopy, ruch u osoby chorej jest ograniczony. Pacjenci narzekają nie tylko na problem w chodzeniu, ale również sampoczucie – dolegliwość jest tak silna, że cierpią.

Czy haluksy na stopach to problem wrodzony czy nabyty?

Odkąd rozpoczęłam pracę w korporacji, buty na wysokim obcasie towarzyszyły mi każdego dnia. Kilka kilometrów pokonywanych codziennie w szpilkach początkowo nie wywoływało u mnie żadnych dolegliwości. Po 5 latach regularnego zakładania wysokich butów, z przyzwyczajenia – już nie tylko do pracy, zaczęłam odczuwać silny ból. Z czasem stał się on na tyle uciążliwy, że włożenie butów z wąskim przodem, stało się niemożliwe. O zaprezentowaniu się w szpilkach mogłam zapomnieć. W moim dress codzie miejsce obuwia na obcasie zastąpiły adidasy, trampki oraz buty o szerokim czubku – opowiada o swoim przypadku czterdziestosześcioletnia Pani Aldona.

Wysokie buty, zakładane zbyt często, nie są dobre dla zdrowia! Podobnie, nieodpowiednie dopasowanie obuwia – pod względem rozmiaru, struktury – podeszwy itd. Haluksy można nabyć także w sposób niezależny od własnego wyboru – drogą genetyczną.

Podsumowanie, obuwie ma ogromny wpływ na stopę

W celu przeciwdziałania schorzeniu należy wybierać buty o bardziej rozbudowanym czubku, ale także zastosować wkładki ortopedyczne. W przypadku zaawansowanego stopnia haluksa małego palca, którego nie uda się wyeliminować wskazanymi metodami – konieczne jest leczenie operacyjne. Polega ona na zwężeniu stopy po stronie małego palca, w celu likwidacji drażliwości. Haluksy małego palca to nie jedyny problem zniekształcenia stopy. Buty o wąskim nosku sprawiają, że na pierwszym palcu – największym w wyniku nieustannego nacisku, tworzy się bolesny guz. Paluch odchyla się i zachodzi na kolejne palce, sprawiając, że najbliższy z nich – zawija się pod spód stopy. Każdy przypadek wymaga diagnostyki specjalisty, który oceni stan pacjenta i zastosuje odpowiednią profilaktykę. Haluksy na stopach nie objawiają się od razu w stopniu zaawansowanym, dlatego dzięki wczesnemu leczeniu, można zapobiec ich rozwojowi.

Literatura i źródła
  1. The pathophysiology of the juveline bun-ion; Coughlin MJ, Mann RA.; Instr Course Lect. 1987; 36:123–136.
  2. Juveline hallux valgus: etiology and treatment; Coughlin MJ, Roger A, Mann Award.; Foot Ankle Int. 1995; 16:682–697
  3. Hallux valgus – Hallux rigidus; Wülker N.; Stuttgart: Enke. 1997; 3–32.